Vill du delbetala? Du väljer enkelt antal månader i kassan.

Mindfulnessinstruktörskurs – något för dig

Mindfulnessinstruktör, är det något du har funderat på?

Vi har nu utbildat mer än 250 mindfulnessinstruktörer över hela landet. Kursen är mycket populär och också i hög utsträckning en kurs där du personligen utvecklas och få djupare erfarenheter av vad mindfulness är och kan ge – en nödvändig erfarenhet för en instruktör.

Vi har nu satt ut datum för nya kurser med start i november och början av 2012.

Först ut är Göteborg med introduktionsdag torsdagen den 24 november med Katarina Laundy-Frisenstam, psykolog och skicklig mindfulness lärare, med stor erfarenhet av mindfulnessbaserad stressreduktion(MBSR) och liksom jag utbildad vid Center for Mindfulness vid University of Massachussets, USA. Introduktionsdagen är den första dagen i vårens instruktörsutbildning i Göteborg som Katarina och jag delar på.

Du kan gå enbart introduktionsdagen eller gå den som ett led i din instruktörsutbildning.

Om du är intresserad – anmäl dig så snart du kan – begränsat antal platser. Först till kvarn…

Läs gärna mer om våra instruktörsutbildningar här eller hör av dig till oss.

Vi erbjuder stipendieplatser för studenter

För studenter vid universitet har vi ett par stipendieplatser per kurs. Om du är student så kan du få mer information om hur man ansöker en stipendieplats genom att klicka här.

 

Så har du gått och funderat på att ta steget och utbilda dig till instruktör så ta chansen nu, varmt välkommen!

Allt gott,
Ola

ola_ny

Ola Schenström, läkare sedan mer än 35 år, mindfulnesslärare utbildad vid Center for mindfulness i USA, författare till boken Mindfulness i vardagen.

Lämna en kommentar

Mini Cart 0

Din varukorg är tom