Vill du öka ditt välbefinnande, bli mindre splittrad, må och fungera bättre? Gör då som tiotusentals nöjda prenumeranter och börja träna mindfulness tillsammans med oss på Mindfulnesscenter.
Det ska vara enkelt att träna mindfulness online. Därför har Ola Schenström, en av Sveriges ledande experter inom mindfulness, tagit fram högkvalitativa e-kurser (träningsprogram) och ljudfiler för olika unika behov. Du tränar direkt i webbläsaren här.
🎧 Träningsprogram (e-kurs)
Du får ett gediget och forskningsbaserat träningsprogram, detta för att du ska kunna träna regelbundet och på lång sikt – vilket ger störst effekt! Alla e-kurserna innehåller:
🎧 Träning ca 1-2 gånger per dag i ett antal veckor (olika längd för olika program)
🙏🏻 Vardagsövningar som gör det enklare för dig att implementera mindfulness i ditt liv
💭 Träningsråd inför varje vecka som höjer kvalitet i träningen – du får alltså lära dig vad som är viktigt när du övar och lär dig mindfulness
✅ Mindfulness- och stresstest som du kan göra både innan och efter avslutad kurs, om du önskar
👩🏼💻 Du blir inbjuden till Ola Schenströms månadsmeditationer, live och online.
🎧 Ljudfiler
Vill du få enstaka ljudfiler som du kan ladda ner till din telefon och träna offline när du vill och har tid? Då rekommenderar vi dig att välja någon av våra ljudfiler. Du blir även automatiskt inbjuden till Ola Schenströms månadsmeditationer, live och online.
Det gör ingenting om du är skeptisk, kanske är det till och med en fördel så länge som du är nyfiken på vad mindfulness är och kan ge… – Lovisa Carlman Bydén, 2023
Är du nybörjare? Då rekommenderar jag dig att börja med e-kursen (träningsprogrammet) Teori och Praktik. Du får först lära dig teorin bakom mindfulness och därefter får du 7 st enkla meditationer att lyssna på och reflektera över. När du sedan känner dig redo så rekommenderar jag att fortsätta med e-kursen ‘Mindfulness vid stress‘ där du får träna 10 minuter ca 1-2 gånger per dag tills du har gått igenom hela e-kursen.
Har du redan provat på? Då rekommenderar jag dig att börja träna med ‘Här & Nu-programmet’ om du inte redan har gjort det. Det är Sveriges mest använda träningsprogram enligt en studie från Karolinska Institutet. Programmet används i sjukvården vid bland annat behandling av stress, nedstämdhet, oro, ångest, utmattning, smärta och sömnproblem. Med detta program tränar du ca 20 min/dag och får vardagsövningar, dokument för fördjupning och mycket mer.
Oavsett vilken e-kurs eller ljudfil du väljer så kommer du att bli inbjuden till mina live-meditationer online en gång i månaden. Där är vi ofta flera hundra som mediterar tillsammans, delar erfarenheter och jag svarar på frågor. Hoppas vi ses där nästa gång. Varma hälsningar Ola.
Vill du hellre gå en kurs live med instruktör? Vi har ett stort utbud av kurser och retreats. Läs mer här >>
Regelbunden träning i mindfulness hjälper dig att:
Prova på en 6 minuters kroppsskanning med Ola Schenström för att gå ner i varv och komma i kontakt med och lyssna på din kropp – en viktig del i mindfulnessträning. Lyssna här >>
Kort om Mindfulnesscenter och forskningen
Vi var bland de första i världen när vi 2010 släppte vårt första online-program för mindfulnessträning – Mindfulness vid stress. Sedan dess har vi skapat olika typer av e-kurser och ljudfiler för olika ändamål och åldrar. Vi har också kurser på engelska och norska. Vi erbjuder bland annat Sveriges mest använda träningsprogram i mindfulness enligt en studie från Karolinska institutet: ‘Här & Nu-programmet’. Detta träningsprogram används i sjukvården vid bland annat behandling av stress, nedstämdhet, oro, ångest, utmattning, smärta och sömnproblem.
För oss på Mindfulnesscenter är det viktigt att våra utbildningar och program vilar på en vetenskaplig grund och vi samarbetar därför sedan tio år tillbaka med forskare vid flera universitet. De forskar på våra träningsprogram och utbildningar. De flesta av våra program är positivt utvärderade i forskning och du får gärna läsa mer om det här >>.
Det skall inte vara på något särskilt sätt när vi tränar mindfulness. Det är som det är från gång till gång. Du skall inte prestera något, uppnå något eller förändra något när du gör övningarna. Se i stället vad du upptäcker.
Gör som 35 000 andra och börja prenumera på våra nyhetsbrev som skickas ut ungefär 1 gång i månaden. Du får ta del av det senaste forskningen inom mindfulness samt information om aktuella utbildningar och erbjudanden.
Prenumerera på vårt Nyhetsbrev genom att registerna dig nedan
Önskar du även ta del av våra Måndagsråd kryssa i valet Måndagsråd nedan