Först några ord om Philippe Goldin och hans intressanta bakgrund. Inspelningen ser du längre ner!
Vi är glada, tacksamma och stolta över att ha Philippe Goldin (PG), PhD, Associate professor, UC Davis, som gästföreläsare.
Dessutom inom ett spännande område som berör oss alla på något sätt: hur mindfulness och medkänsla bidrar till känslomässig reglering och minskning av symtom vid stress, ångest och depression.
Det är ett område som vi alla som arbetar med mindfulness och medkänsla bör vara insatta och följa utvecklingen i, eller hur?
Philippe är psykolog och hjärnforskare, han är en av världens ledande forskare på mindfulness effekter på hjärnan. Han har en omfattande vetenskaplig produktion inom området och ett 90-tal vetenskapliga artiklar publicerade.
Jag har haft förmånen att lyssna på Philippe´s eleganta och pedagogiska presentationer vid olika mindfulnesskonferenser i USA och Europa under cirka 15 år. Det är lätt att följa hans engelska, för den som känner sig osäker.
Philippe har också varit vetenskaplig rådgivare till Google när deras mycket populära Search Inside Yourself (SIY) program togs fram för anställda för ett tiotal år sedan. Han är också en av grundarna till ledarskapsprogrammet som därefter togs fram (SIYLI).
På 1990 talet tillbringade PG 6 år i Indien och Nepal för att studera olika språk, buddistisk filosofi och debatteknik vid Namgyal Monaseray Dialectic Monsastic Institute, och fungerade också som tolk för olika tibetanska lamas.
Det var en mycket spännande föreläsning och några fina meditationer!
Power Point bilderna hittar ni HÄR
MEDITATION JUST LIKE ME: 0.56.45 – 1.03.50
Summary of talk:
This presentation has described some of the brain and behavioral mechanisms that explain how and why mindfulness and compassion meditation programs work to reduce symptoms of depression, anxiety and stress.
Philippe Goldin, PhD is an Associate Professor at University of California Davis and
Director of Clinically Applied Affective Neuroscience Laboratory.
His team is currently engaged in
(a) basic research on the brain networks that differentiate different types of emotion regulation strategies;
(b) clinical research on the neural bases of psychopathology;
and (c) clinical intervention research examining the brain and behavioral mechanisms of therapeutic change during Cognitive-Behavioral Therapy, Mindfulness-Based Stress Reduction, and Compassion Cultivation Training in adults with anxiety, depression and chronic pain disorders.
Philippe har mycket generöst erbjudit extra material,
ett bokkapitel om Compassion Cultivation Training och 2 artiklar om CBT vs MBSR,
för dem som skulle vara intresserade av att läsa några artiklar före eller efter presentationen.
The Compassion Cultivation Training (CCT) Program
Group CBT Versus MBSR for Social Anxiety Disorder: A Randomized Controlled Trial
Moderator och värd:
Ola Schenström, läkare, författare, mindfulnesslärare och grundare av Mindfulnesscenter (2007, MfC) med syftet att göra träning i mindfulness och medkänsla brett tillgänglig i Sverige – i förskola/skola, vård, arbetsliv och ledarskap.
MfC har utbildat ca 2 800 instruktörer steg 1 och ca 180 steg 2. Ett 15 tal forskningsartiklar har publicerats om MfC utbildning och e-kurser.
Ola har tidigare varit ordförande i Svenska läkare mot kärnvapen och Chair of the Executive Committee i IPPNW (International Physicians for the Prevention of Nucclear War) mottagare av Nobels Fredspris 1985.
MfC´s vision är, att tillsammans med andra, göra Sverige till en föregångare för mindfulness och medkänsla som integrerade delar inom olika samhällssektorer.