Påbyggnadsutbildning Mindfulness i naturen

För dig som är instruktör och vill kunna erbjuda forskningsbaserade mindfulnesskurser ute i naturen till individer och grupper.

Mindfulnesscenter bjuder in dig som instruktör till påbyggnadsutbildningen Mindfulness i naturen. Utbildningen är för dig som vill nå fördjupad kontakt med naturen, få utbildning och träning så att du kan leda andra och dig själv till ökad närvaro med naturen som kraftkälla. Varmt välkommen 🌱

Datum: Se nedan 👇🏻
Plats och kursledare: Malmö och Göteborg (Stockholm kommer snart)
Omfattning: 2 dagar á 6 timmar
Förkunskaper: Diplomerad mindfulnessinstruktör
Pris: 2 595 kr (inkl. moms)

Välj utbildningstillfälle

OBS! Du måste först välja plats för att sedan kunna välja datum.

VÄLJ PLATS
STARTDATUM
TIDER/OMFATTNING

Stockholm

PRIS
2 595 inkl. moms

Mindfulness i naturen är ett koncept som bygger på forskning och vetenskap där vi använder oss av övningar som öppnar våra sinnen och bjuder in naturen som kraftkälla. Du lär dig leda mindfulnessövningar anpassade att göras i naturen med syfte att stärka närvaro och kontakt med oss själva och naturen för ökat välbefinnande. Det är en metod för att nå ett avslappnat tillstånd av ökad samvaro med naturen och en fördjupad kontakt med vår egen inre ”natur”. Den passar särskilt dig som som har egna erfarenheter av naturens läkande kraft och vill ytterligare utveckla den.

Utbildningen bygger på upplevelsebaserad inlärning där du lär dig att leda mindfulnessövningar anpassade för att göras i naturen. Du får även med dig ett gediget kompendium med en mängd övningar att välja mellan. Utifrån detta konceptet kan du sedan skräddarsy kurser i naturen för olika målgrupper, behov och grad av fysisk förmåga.

Det är också många som väljer att delta på denna utbildning helt för egen del, utan syfte att leda andra 💚

Utbildningens innehåll

  • 2 tillfällen á 6 timmar = 12 timmar . Ca. kl. 10-16
  • Dag 1: Du blir ledd i övningar utifrån konceptet Mindfulness i naturen, både i stillhet och under långsam vandring. Vi rekommenderar att du har läst igenom handledarmanualen innan första tillfället.
  • Dag 2: Under dagen guidar vi varandra. Alla har med sig en övning och får prova att leda, utforska upplevelser, ge varandra feedback och reflektera över syftet med övningarna.
  • Vi kommer att vandra i lugnt tempo ca 5 – 8 km under och äta vår medhavda matsäck ute.

Detta får du

  • Du erhåller ett diplom som visar att du är instruktör i Mindfulness i naturen, enligt Mindfulnesscenters koncept.
  • Handledarmanual med sammanfattning av forskning, vetenskapliga artiklar,  handledning och övningar som gör det enkelt för dig att leda andra i mindfulness i naturen.
  • Du kommer ingå i en sluten Facebook-grupp där vi under och efter utbildningen kan hålla kontakten och inspirera varandra. Kanske träffas vi i naturen för att fördjupa oss vid behov.
  • Du kommer att få en rekommenderad kurslitteraturlista för ytterligare fördjupning i naturens läkande kraft

Vad säger forskningen?

Forskning visar att om du tillbringar mer tid i naturen kan du få positiva effekter på din hälsa så som minskad stress, sänkt blodtryck, förhöjt immunförsvar, minskad ångest, bättre kognitiv förmåga, mer kreativitet och ökad livsglädje. Mer tid i naturen kan förebygga depression och utmattningssyndrom. Tyvärr har många tappat kontakten med naturen och kan behöva guidning för att återerövra den. Vi behöver naturen på ett lite annat sätt än när vi bara tar snabba promenader och pratar, grubblar eller lyssnar på poddar eller musik under tiden. Prova får du se!

 

📖 Lästips!

Beatrice blogginlägg (3 delar) om naturens läkande kraft. Läs här >>

Plats och kursledare

Göteborg: Delsjöområdets naturreservat, samling Härlanda Tjärn (buss 17 till Spåntorget) med Beatrice Blidner
Stockholm: Nackareservatet med Ola Lundström
Malmö: Alnarpsparken, strax utanför Lomma med Ola Schenström

Utförlig praktisk information om tider m.m. kommer i välkomstbrev ca 2 veckor innan kursstart till anmälda deltagare.

Detta behöver du

Förkunskaper: Diplomerad mindfulnessinstruktör Steg 1 via Mindfulnesscenter.

Rekommenderad packlista:

  • Ryggsäck
  • Sittunderlag
  • Regnkläder för att hålla dig torr och varm oavsett väder
  • Extra kläder att ta på när vi sitter stilla långa stunder
  • Anteckningsbok och penna
  • Matsäck, t.e.x. matiga mackor till lunch + god fika till kaffet
  • Termos med varm dryck + vattenflaska.
  • Toapapper

Rörlighet: Du behöver kunna gå och ta dig fram i naturen utan svårigheter.

Betalningsmöjligheter

Delbetalning
Alla våra utbildningar går att delbetala och detta väljer du själv enkelt under betalningsprocessen (tillkommer en avgift på 2,15%). Du kan välja att betala månadsvis i 3, 6, 12 eller 24 månader.

När din arbetsgivare betalar:
Vi kan fakturera direkt till din arbetsgivare. Ange bara faktureringsuppgifterna – inklusive kostnadsställe etc – när du kommer dit i din beställning.

Övrigt

Ombokning/ Avbokning m.m.
Ibland händer det att man behöver ändra på saker och ting. Hur vi hanterar det kan du läsa om i våra allmänna villkor.

Den här påbyggnadsutbildningen blev så rätt för mig. Över förväntan. Under pandemin blev jag varse om att många med mig hittat ut i naturen men att vi behöver lite hjälp på traven för att nå ytterligare en nivå av djupare kontakt.
– Anonym deltagare
Nu känner jag mig redo att leda andra i Mindfulness i naturen. Det ser jag verkligen fram emot.
– Anonym deltagare
Vilken fantastisk helg vi fick! Jag kommer bära med mig den upplevelsen länge. Tack!
– Anonym deltagare
Jag känner så stor tacksamhet! Jag har fått med mig ett koncept och en trygghet i att leda så jag kan starta igång kurser i Mindfulness i naturen här i min skog!
– Anonym deltagare
Jag blev faktiskt förvånad över vilken effekt påbyggnadsutbildningen Mindfulness i naturen gav på mitt eget välbefinnande. Det kändes som jag varit iväg på en helgretreat.
– Anonym deltagare

Malmö (Alnarp)

2024-04-27
2 dagar

Dag 1: Lördag 4 maj kl 10 – 16
Dag 2: Lördag 18 maj kl 10 – 16
Lärare: Ola Schenström

2 595 inkl. moms

Göteborg (Delsjön)

2024-06-01
2 dagar

Dag 1: Lördag 1 juni kl 10 – 16
Dag 2: Söndag 2 juni kl 10 – 16
Lärare: Beatrice Blidner

2 595 inkl. moms
course instructor
Dina lärare

Ola Lundström, Beatrice Blidner eller Ola Schenström

Ola Lundström (Stockholm) har övat och undervisat i meditation och mindfulness i över 35 år. Han är utbildad i Mindfulnessbaserad Kognitiv Terapi (MBKT) av professor Mark Williams, Mindfulnessbaserad stressreduktion (MBSR) av svenska lärare och grundutbildad i Breathworks.

Beatrice Blidner (Göte borg) är fysioterapeut och mindfulnesslärare. Hon har gedigen erfarenhet av att leda kurser och grupper. Hon är utbildad friskvårdsguide via Utemaningen och gått kurser i Shinrin Yoku, skogsbad. Beatrice älskar att vara i naturen och är den som har skapat Mindfulnesscenters koncept för denna påbyggnadsutbildning.

Ola Schenström är läkare, författare och mindfulnesslärare med mer än 35 års erfarenhet. Han är en av Sveriges ledande experter på mindfulness och grundaren till Mindfulnesscenter.

Intresseanmälan

Vill du veta mer eller har frågor innan du anmäler dig? Gör en intresseanmälan så kontaktar vi dig inom kort.

Relaterade utbildningar

meditationsretreat

Meditationsretreat för instruktörer 🍁

Vill du fördjupa dig inom meditation och få stillhet tillsammans med andra instruktörer runtom i Sverige? Då är vår fem…

retreat

Instruktörsretreat

Stillhet inför det nya året ❄️ Detta är en retreat för dig som vill hitta djup stillhet, få en bra start…

Instruktörsutbildning Steg 2

Har du utbildat dig till mindfulnessinstruktör och känner att du vill fylla på med ny inspiration, utveckla en mer gedigen…

Mini Cart 0

Din varukorg är tom