Ny studie från Karolinska institutet visar att vårt Här&Nu program är det i särklass mest använda mindfulnessprogrammet i svensk sjukvård.
Mest används mindfulness i primärvården och psykiatrin (men också i specialistvård, hörselvård, ungdomsmottagningar m.fl) vid stress, oro/ångest, mild till måttlig depression och smärta men också vid utmattning, trötthet, tinnitus och trauma, ADHD och bipolär sjukdom m.fl.
Avsikten, när jag satte samman Här&Nu programmet 2005 (helt utifrån MBSR/MBKT)en var att göra mindfulnessträning lättillgänglig i vård, särskilt i primärvården, och för en bred allmänhet.
Träningen per dag skars därför ner från 40-45 minuter (som ingår i grundkoncepten MBSR och MBKT) till 20 minuter per dag vilket har visat sig fungera mycket bra för många enligt såväl god forskning som från en omfattande erfarenhet.
Även 10 minuter/dag har effekt vid stress och till exempel vid ledarutveckling. Regelbundenheten och kvaliteten i träningen spelar stor roll.
Tillsammans har vi på Mindfulnesscenter snart utbildat 3 000 instruktörer eller 1 instruktör på ca 3000 vuxen svensk. Vi, tillsammans med andra, är ändå bara i början på arbetet att göra mindfulness till en integrerad del i vård, skola, arbetsliv och ledarskap.
De är många vårdcentraler som erbjuder mindfulness idag (se nyligt inlägg om Svalövs VC) men de flesta av Sveriges 1200 vårdcentraler gör det inte – ännu.
Fördelar med mindfulness är att träningen stärker individens förmåga att hantera livet, stärka sin autonomi och öka sin livskvalitet.
Mindfulnessträning borde vara en självklarhet i en patientnära vård. En annan fördel är att träningen kan ske i grupp och är kostnadseffektiv.
En ytterligare fördel är att mindfulnessträning ger utmärkta verktyg också för dem som arbetar i vården både för att må bättre och för att sätta gränser när det behövs.
Forskningen inom mindfulness ökar mycket snabbt och 2/3 delar av den forskning som finns (ca 6 500 artiklar) har publicerats under de senaste fem åren.
Som allmänläkare, med mer än 20 års erfarenhet som verksamhetschef och mer än 15 år som utbildare i mindfulness, vet jag att mindfulness kan hjälpa stora grupper patienter som söker vårdcentralen vid:
- Stress
- Lätt till måttlig ångest
- Lätt till måttlig depression
- ”Långtidscovid”
- Långvarig sjukdom – i stort sett vilken som helst för att minska onödigt lidande
- Långvarig smärta
- Sömnstörningar
- Rehabilitering
- Ändra levnadsvanor
- Komplement till behandling vid högt blodtryck
- Hudsjukdom som psoriasis, kroniska eksem m.fl.
Vi på Mindfulnesscenter fortsätter att tillsammans med de av oss utbildade instruktörerna att arbeta för att mindfulness skall bli en integrerad del i vård, skola, arbetsliv och ledarskap.
Men mindfulness som en integrerad del i vården skulle många fler få hjälp, må och fungera bättre och få verktyg att hantera livets svängningar. Och vården skulle använda sina resurser klokare.
Ola Schenström, läkare, specialist i allmänmedicin
Mindfulnesslärare, författare till Mindfulness i vardagen, 52 vägar till medkänsla, 52 vägar till mindfulness och Utbrändhet den nya folksjukdomen (med Martin Krauklis)
Global Advances in Health and Medicine, Volume 10:1-8. (2021).
Mer om forskning om Här&Nu programmet HÄR